Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebek kaç aylığa kadar emzirilmeli?

78,380
kez izlendi
Puan: 4.67 / 5
Bebek kaç aylığa kadar emzirilmeli?
Bebeklerin ilk 6 ay mutlaka emzirilmesini ve tek başına anne sütü almasını öneriyoruz. 6. aydan sonra anne sütünün besleyiciliği azalmakla beraber devam eder. Bu nedenle 6 ay, 9 ay arasında bebeklere öncelikle anne sütü ama beraberinde çiğnemeye, dil hareketlerine hazırlık olması için ek besinlerin başlanmasını öneriyoruz.

9. aydan sonraysa anne sütünü besinlerin gerisine çekmek gerekir. Besleyiciliği biraz daha azdır, ama bebekle anne temasının devamı önemlidir. Öncelikle beslenmesi, daha sonra üzerine anne sütü verilmesi önerilir.

Genelde emzirme süresi 1 yıldır. 1 yıldan sonra anne sütüyle beslenmenin bebeğe çok ciddi, beslenme anlamında pek faydası yoktur. Ama psikolojik temas devam eder. Dünya Sağlık Örgütü anne sütüyle emzirmeyi 2 yaşına kadar önerir. Ama buradaki asıl kaygı hijyendir.

Özellikle gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde hijyen koşulları iyi olmadığı ve hazırlanacak besinler bebeğe zararlı olabileceği için 2 yaşa kadar emzirme önerilir. Ama bizim koşullarımızdaki ülkelerde 1 yaş sonrası emzirme çok da gerekli değildir. Anne istiyorsa emzirmeye devam edebilir.
Anne & Çocuk Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat