Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebek banyosu nasıl yaptırılır?

6,438
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebek banyosu nasıl yaptırılır?

Sevgili anne ve babalar, artık bebeğimiz büyümeye başladı. Etrafla daha ilgili, daha neşeli ve zaman zaman da daha öfkeli olabilir. Bu nedenle hem bebeğimizin mutlu olması hem de kendimizin rahat edebilmesi için banyo yaptırırken dikkat etmemiz gereken bazı şeyler vardır. 


Bu iş için bebek banyosunda özel olarak hazırlanmış küvetler ve bu küvetlerin içine serilen özel fileler, süngerler ya da yastıkçıklar bize büyük kolaylık sağlar. 

Bebek banyosunda kullanılabilecek ürünler

Banyo sırasında kullanılacak ürünlerin, özellikle bebek şampuanlarının bebeğin cildine özel olarak hazırlanmış ve toksik madde içermeyen ürünler olması gerekir. Bunun için ürünün üzerinde bebek şampuanı yazması yeterli değildir. 

Bebek şampuanı SLS, SLES, alkol, paraben ve boya gibi cildi tahriş edici maddeler içermemelidir. Bunun için aldığımız ürünlerin içeriğini kontrol etmemiz gerekir. 


Ürünleri seçtikten sonra küvetin içini bebeğimizin vücut sıcaklığına yakın su ile doldurup, bebeğimizi yavaşça, onu sinirlendirmeden, panik yapmadan küvetin içine oturtabiliriz, eğer oturabilen bir bebekse. Henüz oturamayan bir bebek ise başını elimiz ile destekleyerek, sırt üstü yavaşça küvete yatırarak banyoya başlarız. Bunun için küvet içine serilen özel file, sünger veya yastıkçıklardan yardım alabiliriz.

Bebeğin yüzünün ve saçlarının temizliği

Bebeğimizi uygun sıcaklıktaki küvetin içine yerleştirdikten sonra öncelikle hiçbir banyo ürünü kullanmadan sadece su ve yumuşak bir mendil ile yüzünü silerek banyoya başlarız. Yüz temizliğini sağladıktan sonra uygun bir bebek şampuanı ile saçlarını köpürtebiliriz. Bu iş için kendinden köpürmüş olan bebek şampuanları da kullanılabilir. Bu şampuanların göze kaçmaması için saçlı derinin dışına sürülmemesi gerekir. Yumuşak hareketlerle bebeğin saçını köpürtüp masaj yaptıktan sonra küvetin içindeki suyu alarak elimizle saçlarını ve başını durularız. Bundan sonra gövdenin yıkanmasına sıra gelir. 

Bebeğin vücudunun yıkanması

Bebeğin gövdesi için uygun bir bebek şampuanını biraz suyun içine katıp karıştırdıktan sonra yumuşak havlularla veya tülbentlerle bebeğin tüm gövdesini; kollarını, bacaklarını ve vücudunun kıvrımlı yerlerini suyun içinde silerek temizliğini sağlarız. 

Bebeğin kurulanması

Bebeğin vücut temizliğini yaptıktan sonra bebeği yavaşça suyun içinde çıkartıp önceden hazırladığınız iki kat havlunun olduğu masanın üzerine koyar ve en üstteki havlu ile ilk kurulamasını yaparız. Bu ilk kurulama bittikten sonra ilk havluyu uzaklaştırır, ikinci havlu ile bebeği sararız.

Bebek banyosunun aşamaları
 - Bebek banyosu için bebeğinizin cildi ile uyumlu bir şampuan ile tüm banyo malzemelerini hazırlayalım.
- Küvetimizi bebeğimizin vücut sıcaklığına yakın bir su ile dolduralım (38°C).
- Öncelikle bebeğimizin vücudunu ve yüzünü, sadece su kullanarak temizleyelim.
- Bebeğimizin saçını ve vücudunu cildi ile uyumlu bir bebek şampuanı ile yıkayalım.
- Bebeği yavaşça sudan çıkarıp, önceden hazırladığımız havlular ile kurulayalım.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat