Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebek 7. ve 8. ayda nasıl beslenmeli?

234,096
kez izlendi
Puan: 4.86 / 5
Bebek 7. ve 8. ayda nasıl beslenmeli?
Bebek 6. aya kadar sadece anne sütü ile beslenmelidir. 6 aydan sonra ek besinlere başlanabilir. 7. ve 8. aya doğru ek besinlerin miktarı arttırılır. Bazı besinler bebekte alerjik reaksiyonlara sebep olabileceğinden tüm ek besinler bebeğe 6. ayda hemen verilmemelidir.

Bebeklere 2 yaşından önce kesinlikle bal ve çilek verilmemelidir. 6. ay itibari ile meyve vermeye başlanabilir. Bu dönemde elma ve armut gibi meyveler tercih edilmelidir. Bebeğe 8. aydan sonra muz ve kivi verilebilir. Bu aylarda bebeğin sebze çorbası havuç, patates ve pirinçle hazırlanır. İlerleyen aylarda zeytinyağı ve kıyma ilave edilebilir. Bebeğe evde mayalanmış yoğurt yedirilmelidir. 6. ay ile 1 yaş arasında anne sütü alan bebekte ana besin anne sütüdür meyve, sebze ve yoğurt yan besindir.

Ek besinlerin hepsine bir anda başlanırsa herhangi bir besin alerji ya da kusmaya yaptığında bunu ayırt etme olanağı güçleşir. Bu nedenle ek besinlere tek tek başlanmalıdır. Yumurta ve balığın alerji yapma riski yüksek olduğundan 8. aydan sonra yedirilmelidir. Yumurtanın beyazı bebek 1 yaşına gelene kadar verilmemelidir.

Herhangi bir besini yedikten sonra bebekte kusma, cilt kızarıklığı, ishal, öksürük ya da hırıltı gibi problemler görülüyorsa bebeğin o besine karşı alerjisi olabilir. Böyle bir durumda o besine bir süre ara verip sonra yeniden yedirmeyi denemelisiniz. İkinci seferde de bebek yine aynı reaksiyonlar gösteriyorsa bebeğin bir uzman tarafından kontrol edilmesi ve ona göre önlemler alınması gerekir.
Anne & Çocuk Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat