Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğin dışkısındaki hangi değişiklikler sorun belirtisi olabilir?

27,299
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğin dışkısındaki hangi değişiklikler sorun belirtisi olabilir?

Yeni doğan bebekler hayatlarının ilk günlerinde koyu renkte, siyaha yakın yeşil renkte kakalarını yaparlar. Bu kaka 4-5. gününde sulanmaya, yeşil renk almaya başlar ve daha sonra da altın sarısı renge dönüşür. Bu normal bir durumdur.

Bazen özel durumlarda kakanın rengi ve kıvamı değişebilir. Bunlar içinde en çok korkulan safra yollarıyla ilgili hastalıklardır. Eğer safra yollarında bir tıkanıklık varsa, karaciğerden bağırsağa bir safra akımı olamayacağı için bebek açık renkte bazen beyaz bazen gri renkte kakalar yapabilir.

Bunun dışında nadiren de olsa bebeklerdeki enfeksiyon hastalıkları bağırsaktaki küçük kanamalara, ve buna bağlı olarak kaka renginin koyulaşmasına yol açabilirler. Nadiren de olsa bazı kullanılan ilaçlar kakanın rengini boyayabilirler.

Bazı durumlarda özellikle anne sütü yerine inek sütü ile beslenen bebeklerde kakanın kıvamı değişmeye sertleşmeye başlar, rengi biraz daha açık olur. Bazı enfeksiyon hastalıklarında özellikle viral ishallerde çok ağır kokulu hastalıklar ortaya çıkar. 

Ek besinlere başlanan bebeklerde, eğer doğuştan gelen sindirim sistemi ile ilgili, örneğin çölyak gibi bir hastalık varsa, bebek ek besin almaya başladıktan sonra kakası değişmeye başlar. Daha açık soluk renkte, daha yağlı, her zamankinden daha kötü kokulu kakalar yapmaya başlar. Bunlar bebeğin sindirim sistemi ile ilgili probleminin olduğunun göstergesidir.

Bir başka problem de bebeğin çok gürültülü kaka yapmasıdır. Bebeğin kaka yaptığını dışarıdan duyabiliriz. Böyle bir durumdaki bebeğin poposunda pişik de varsa, gürültülü kaka yapma laktoz intoleransının bir habercisi olabilir. Bu durumu doktorunuzla paylaşmanız gerekir.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat