Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğin anne karnında öldüğü tespit edilirse ne yapılır?

111,563
kez izlendi
Puan: 4.69 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğin anne karnında öldüğü tespit edilirse ne yapılır?

İlk önce kesin ölüm tanısını koymak gerekir. Çünkü burada hatalar yapıldığı zaman zaman görülmektedir. Özellikle tecrübesiz gözler tarafından bazen bebeğin kalp atışları yok denebiliyor ancak çözünürlüğü yüksek bir ultrasonda bakıldığında kalp atışları vardır. Bir doktor veya bir radyoloğa da danışılabilir veya belki de biraz erken, hamilelik ufak olduğu için görülmeyebileceği için 2-3 gün sonra tekrar bakılabilir. 

Yanılmalar 8. haftadan sonra hemen hemen yoktur. Çünkü 8. haftadan sonra kalbin yeri net olarak belli olur. Onun atmadığını gördüğünüzde de tanı kesinleşir. Yapılması gereken bu hamilelik olumsuz sonuçlandığı için bu hamilelikten kurtulmaktır. 

10. haftaya kadar ise vakum yöntemi ile gebelik kesesinin alınması şeklinde olabilir. 10 ile 20. hafta arasında ise düşük hapları ile müdahale edilir ve vakum yöntemi ile alınır. 20. haftadan sonra ise düşük veya erken doğum hapı ve suni sancı yöntemi ile doğum yaptırılarak alınır. 

Plasenta rahim ağzını kapatmışsa veya bebek aşırı iri ise, yan duruyorsa bebek yaşamıyor olmasına rağmen sezaryen gerekebilir. Çoğu zaman ölen bebeğin alınması için en uygun yöntem normal doğumdur. Çünkü yaşamayan bir bebek için ameliyat riskini almanın bir anlamı yoktur. 

Gebelik haftası 10. haftanın altında ise anne adayını zehirleme ihtimali yoktur. 10. haftadan sonra ise 1-2 hafta geçtikten sonra bebek anneyi zehirlemeye başlayabilir. Anne adaylarının en büyük korkularından bir tanesi bebeğin karnında öldüğü zaman onu zehirlemesidir. Bu ihtimal gebelik haftası ilerledikçe artar. Ufak gebelik haftalarında böyle bir ihtimal hemen hemen yoktur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat