Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğin 5. ve 6. aydaki muayenesinde nelere bakılır?

146,638
kez izlendi
Puan: 4.91 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğin 5. ve 6. aydaki muayenesinde nelere bakılır?

Bebekler gelişimlerinin takibi için her ay muayene edilmeli ve bebeğin genel standartlara uyup uymadığı kontrol edilmelidir.

6 aylık bebeğin nörolojik muayenesi

6 aylık bebek ilkel reflekslerini kaybeder. Bebeğin baş çevresi ölçüsünün standartlara uygun olması gerekir. Baş çevresinin büyümemesi veya aşırı büyümesi nörolojik açıdan bir sorun olduğunu gösterir. Bebek 6. ayda desteksiz oturabilir, oturduğu yerden nesnelere uzanabilir. Ellerini orta alanda birleştirebilir ve elleriyle bazı tepkiler verebilir.

6 aylık bebeğin fiziksel muayenesi

Bebeğin 6. ay muayenesinde fiziksel olarak kilo, boy ve baş çevresi ölçüsüne bakılır. Tüm bebeklerin her ay mutlaka kalp kontrolü yapılmalıdır. Bu kontrolde bebeğin kalbinde ses değişikliği var mı ya da kalp ritminde bir aksama var mı diye bakılır. Fiziksel muayenede bebeğin kulakları kontrol edilerek enfeksiyon olup olmadığına bakılır. Nefes almasında zorluk olup olmadığının anlaşılması için solunum değerlendirilmesi yapılır.

Karın muayenesinde metabolik hastalıklar açısından karaciğer ve dalakta büyüme olup olmadığı kontrol edilmelidir. Kalça çıkığı riskine karşı bebeğin kalça değerlendirmesi yapılmalıdır. İleride sorun çıkartabilecek idrar yolu enfeksiyonu gibi bir enfeksiyon varsa araştırılmalı ve önceden önlemleri alınmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat