Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğin 4. ayda gelişimi nasıldır?

530,915
kez izlendi
Puan: 4.68 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğin 4. ayda gelişimi nasıldır?

Bebeklerin ilk 3 ayda günlük kilo alımı ortalama 28-30 gr arasıdır. 3 aydan sonra günlük kilo alımı ortalama 17-18 grama düşer. Bebek ilk 3 ayda da ikinci 3 ayda da ortalama 8 cm uzar. Baş çevresi ölçüsünün artışı ise daha yavaştır. Örneğin 1. ayda baş çevresi ölçüsü 2 cm artarken 3. ayda 1-0,5 cm arası artar. Bebek sadece anne sütü ile besleniyorsa, 3. ay ile 4. ay arasında yaklaşık 500 gr aldıysa, boyu 1-2 cm uzadıysa ve baş çevresinin ölçüsü 1 cm arttıysa bebeğin gelişimi normal seyrinde demektir.

4 aylık bebek başını dik tutabilir. Destekli şekilde kısa süre oturabilir. Yüz üstü yatarken ellerinden destek alarak kendini kaldırabilir.

4 aylık bebekte dönme hareketleri başlamıştır. Sırt üstü yatarken sağa sola dönebilir, yan yatıyorken sırt üstü pozisyona gelebilir.

Bebeğin 4. ayda sosyal gelişiminde de artış olur. Bebek annesini tanır, seslere dönüp bakar, kendisine yöneltilen sinirli ya da sakin seslere tepki verir. 4. ayda bebek ellerini keşfeder, eline oyuncak alıp inceler. Bu dönemde bebeğin gözleri ile izlemesi gelişmiştir. Annesi uzaklaştığında onu gözleri ile takip eder. Renkleri tanır. Özellikle kırmızı ve parlak renkleri izlemeyi tercih eder.

Bebek bu aylarda oyuncaklardan ya da diğer nesnelerden çok anne baba ya da etraftaki diğer insanları incelemeyi tercih eder.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat