Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğin 3. ay muayenesinde nelere bakılır?

114,192
kez izlendi
Puan: 4.62 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğin 3. ay muayenesinde nelere bakılır?

Bebeğin 3. ay fizik muayenesinde kilo alımı, boy uzaması ve baş çevresi ölçüsünün artışına bakılır. Baş çevresi ölçüsünün artışı beklenenin altındaysa mikrosefali, beklenenin üstünde artmışsa hidrosefali denir. Her iki durum da beyin gelişimi açısından bir sorun olduğunun işaretidir ve ileri değerlendirme gerektirir.

3 aylık bebek başını hala dik tutamıyorsa, yüz üstü yatarken dirseğini dayanak yapıp başını kaldıramıyorsa ve göz kontağı kuramıyorsa bebeğin nörolojik açıdan değerlendirilmesi gerekir.

3 aylık bebeğin kilo, boy ve baş çevresi ölçüsü dışında sosyal gelişimi de çok önemlidir. Bebeğin evde aile bireyleri ile olan iletişimi, nesneleri gözleri ile takip edebilmesi, anne seslendiğinde dönüp bakması bize sosyal ve nörolojik gelişimi açısından bilgiler verir.

Bebeklere doğumlarından itibaren rutin aralıklarla aşı yapılır. Bu aşılar sağlık bakanlığının düzenlediği aşı takvimlerine uygun olarak sürdürülür.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat