Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğin 18. ayda sosyal gelişimi nasıldır?

32,277
kez izlendi
Puan: 4.94 / 5
Bebeğin 18. ayda sosyal gelişimi nasıldır?
18 aylık bebeğin artık kendi görüşleri vardır. Yapılmasını istemediği bir şeyi şiddetle reddeder. Olayları birbiriyle bağdaştırmaya ve problemleri kendi başına çözmeye çalışır. Olaylardaki neden sonuç ilişkisini gözlemler, çözer ve öğrenir. Problemleri zihninde yorumlayıp bazı sorunları birleştirerek ona göre çözümler oluşturur.
18 aylık bebeğin kendi istekleri oluşmuştur ve daha mantıklı hareket eder. İstemediği bir şey yapıldığında şiddetli tepki vererek reddeder. Hayır kelimesini anlamasına rağmen buna olumsuz tepki verebilir. Bu nedenle 15 - 18 aylık bebeğin yapmasını istemediğimiz bir davranışı olduğunda hayır demek yerine ilgisini başka yöne çekerek yapmak istediği eylemi unutturmaya çalışmalıyız. Hayır diyerek kesin tavırlarla yapmak istediği eylemi engellemeye çalıştığımızda o eylemi daha çok tekrarlamaya başlar.
18 aylık bebek
bazı şeyleri keşfetmeye başlamıştır. Örneğin annesinin saçını çektiğinde annesi buna tepki veriyorsa aynı tepkiyi almak için annesinin saçını yeniden çeker.
Bebeğin 18. ayda günlük aktivitesi diğer aylara göre oldukça artmıştır. Her şeyi merak eder ve keşfetmeye çalışır. Bu dönemde bebeğin ev güvenliği için çeşitli önlemler almak gerekir. Prizler kapatılmalı, bebek mutfakta tek başına bırakılmamalı ve camlara güvenlik kilidi takılmalıdır. Bebeğin kendinden büyük bir kardeşi varsa bebek, kardeşe güvenilerek yalnız bırakılmamalıdır. Hijyen malzemeleri, ilaçlar, kozmetik ürünleri ve yanıcı maddeler bebeğin bunları yiyerek zehirlenme riskine önlem olarak bebeğin ulaşamayacağı yüksek dolaplarda saklanmalıdır.
Anne & Çocuk Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat