Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğin 12. ayda sosyal gelişimi nasıldır?

54,928
kez izlendi
Puan: 3.96 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğin 12. ayda sosyal gelişimi nasıldır?

Bebek 1 yaşına geldiğinde günlük aktiviteleri arttığından bebeğin sosyal gelişimi de artar. Bebek oyuncağı eline alabilir, inceleyebilir ve inceledikten sonra ağzına götürebilir. Yemeklerini kendisi yemeyi tercih eder. Bebek aile bireylerinin hepsine çok bağlıdır ama birine daha çok yakınlık besler. Ebeveyn bebeğe bir şey söylediğinde bebek kelimenin anlamını bilmediği için söyleneni anlamamışsa ebeveynin mimiklerine göre tepki verir. Ebevyn üzgün duruyorsa üzgün, mutluysa mutlu tepki verir. Etrafındaki insanları güldürmek bebeğin hoşuna gider. Etrafındakilerin güldüğünü görünce daha mutlu olur ve daha çok gülerek tepki verir.

1 yaşındaki bebek oyuncaklarla oynamaya başlamıştır. Erişkinlerle çocukları birbirinden ayırır ve erişkinlerle oyun oynamayı daha çok tercih eder. Etrafa karşı ilgisi ve merağı artar. Deneme yanılma yoluyla nesnelerin işlevlerini öğrenmeye çalışır. Yaptığı şeyin tehlikeli olduğunu öğrenirse onu bir daha yapmamaya çalışır.

Ev kazalarına karşı önlemler

1 yaşındaki bebek çok fazla hareket ettiğinden ev kazalarının oranı artar. Ev kazalarını önlemek için ebeveynler bebeğe göz kulak olmalıdır. Güvenlik önlemi olarak elektrik prizleri kapatılmalı, bebek mutfakta tek başına bırakılmamalıdır. Banyo kapısının kapalı durmasında fayda vardır. Pencerelere ve dolap kapaklarına güvenlik kilidi takılması bebeğin güvenliğini sağlar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat