Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğimizin cildi sivilceliyse neler yapılabilir?

3,627
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğimizin cildi sivilceliyse neler yapılabilir?

Bebeğimizin cildinde sivilce varsa, bu toksik eritem dediğimiz, sağlıklı bebeklerde görünen bir yapı olabilir. Toksik eritem, hayatın ilk günlerinde bebeğin yüzünde, gövdesinde, sırtında kırmızı kırmızı yama tarzı kızarıklıklar ve bunların ucunda küçücük sivilceler şeklinde görünen bir deri bulgusudur. Toksik eritem için hiçbir şey yapmaya gerek yoktur, birkaç gün içinde kendi kendine azalarak düzelecektir. Sivilce dediğimiz zaman, yenidoğanlarda aynı zamanda akneler olabilir.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde ilk 20 gün sonunda anneden gelen hormonların etkisi ile de çıkabilen, özellikle yanak bölgesinde akneler gözlemlenebilir. Bu akneler de tamamen kendi kendine zaman içinde düzelirler ve herhangi bir ilaç ya da krem kullanmaya gerek yoktur. 

Yenidoğan bebeklerde yağ bezlerindeki tıkanıklıklara bağlı, milya adı verilen küçük yağ partikülleri görülebilir. Bunlar halk arasında sivilce olarak adlandırılabilir. Bu da kendine kendine geçebilecek deri bulgularından biridir. 

Halk arasında isilik olarak bilinen milliaria (ter retansiyon sendromu) adlı deri bulguları da tamamen fizyolojiktir. Zaman içerisinde geçer ancak bazı bulgular vardır ki, bunların önemsenmesi gerekir.

Yenidoğan bebeklerin deri tabakası olan epidermis çok ince, cilt çok geçirgen ve dış ortamlara karşı çok kırılgandır. Yenidoğanın veya bebeğin cildinde sıyrıklar, çizikler bulunuyorsa buradan giren mikroorganizmalar ciltte enfeksiyona yol açabilirler. Sivilce şeklinde görünürler. Bunlara piyodermi deriz. Sivilce gibi görünürler ancak minik minik apselerdir ve derinin en üst tarafına yerleşirler. 

İçi cerahat olan, minik apseler şeklinde görülen piyodermilerin sayısı çok fazla olursa, antibiyotikli kremler ile temizlenmesi gerekir. Çok nadir de görülse, sistemik olarak antibiyotik kullanılması gerektiren durumlar da olabilir. Çocuk doktorlarının en istemediği şey ise, ciltteki bu sivilcelerin içinde bulunan mikropların oradan kana karışarak bebekte daha ağır enfeksiyona yol açmasıdır. Bu tür sorunlar ile uğraşmamak için bebeklerin cilt bütünlüğünün dikkatle korunması, bebek cildine uygun ürünler seçilmesi bebek bakımının en önemli kurallarından biridir ve hayati önem taşır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat