Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğimiz diş çıkarırken nelere dikkat etmeliyiz?

29,198
kez izlendi
Puan: 2.54 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğimiz diş çıkarırken nelere dikkat etmeliyiz?

Sağlıklı bebeklerde ilk süt dişi 5. ay ile 9. ay arasındaki dönemde çıkar ve bu süre genellikle bebeğin anne babasının bebeklikteki diş çıkarma süreci ile benzerlik gösterir. Bebeklere genel olarak diş çıkartma sürecinde hiçbir şey yapmamıza gerek yoktur. Çünkü bu doğal bir süreçtir, büyümenin ve gelişmenin bir parçasıdır. Bu dönemde bebeğe ilaç vermemize gerek yoktur. Ancak bazı bebeklerde diş çıkarma sürecinde alışılmışın dışında huzursuz davranışlar, normalden daha farklı bir şekilde ısırma, ellerini ağzına götürme gibi davranışlar görülebilir. 

Bebeklerin hemen hemen tümünde 4. - 5. aylarda itibaren ağızdaki tükürük salgısı artar, çünkü bebek ek besinleri almaya kendini hazırlar, ellerini ağzına götürerek ısırır. Bebek ellerini ısırarak ısırmayı öğrenir. Çene kaslarını nasıl kullanacağını elleriyle öğrenir. Bu nedenle bu dönemde bu davranışlara engel olmamak gerekir. 

Bebeğin sürekli ellerini ağzına götürmesi, sürekli ısırması, ağzındaki tükürük salgısının artması bazen anneler tarafından yanlışlıkla "diş çıkıyor" şeklinde yorumlanır. Ancak her zaman her diş çıkartan bebekte bu bulgular olmaz. Bebeklerin aslında çok büyük bir çoğunluğunda dişler birden bire çıkar. Anne bir sabah bir bakar ki, bebeğinin ağzında iki tane minik diş var. 

Bebeklerde diş çıkarma döneminde bebeğe gereksiz ilaç vermek, dişlerine jeller sürmek, bebeğe ağrı kesici vermek hatalı davranışlardır. Bebeği doğal haline bırakıp çocuğun kendi kendine rahatlamasını beklemek gerekir. Bu dönemde bebek çok huzursuzlanırsa, bebeğe serinletilmiş dış kaşıyıcıları verilebilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat