Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğimin yanağında döküntüler var, ne yapmalıyım?

12,172
kez izlendi
Puan: 3.33 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğimin yanağında döküntüler var, ne yapmalıyım?

Bebeğin yanağındaki döküntüler hayatın ilk günlerinde genellikle toksik eritem olarak adlandırılan son derecede fizyolojik olan ve herhangi bir hastalığa bağlı olmayan döküntülerdir ve bunlar kendi kendine geçebilir.

Bazı durumlarda yağ bezlerinin ya da ter bezlerinin tıkanmasına bağlı milia ya da miliaria denilen küçük küçük beyaz pütür şeklinde seri döküntüler ya da özellikle saçlı deride ter birikmesine bağlı ıslak ve isilik dediğimiz deri döküntüler olması tamamen normaldir.

Bebeklerin yanaklarındaki sivilcelerin büyük bir çoğunluğu kendi kendine geçer. Ancak bebek 1. ayını geçtikten sonra yanaklarında sivilce ve kabuklanma, kaşıntı, ciltte çatlaklar ortaya çıkıyorsa, bu durumda besin alerjilerini düşünmek özellikle inek sütü alerjisini düşünmek gerekir. Bu nedenle de bazen tetkik yapılması gerekir.

Bebeğin yanaklarındaki kırmızı zemin üzerinde minik minik hafif sarımsı sivilce başı gibi gözüken toksik eritemdir ve bunlar kendi kendine geçer. Özellikle burun ve yanağın birleştiği yerdeki beyaz beyaz pütür pütür kabarcık şeklinde olan, halk arasında yağ bezesi denilen döküntüler milia adını alırlar. 

Bebekler büyüdükçe, yıkanmaya başladıkça kendi kendine geçer. Herhangi bir şekilde bu döküntülerin düzelmesi için üzerine herhangi bir ilaç sürmek, herhangi bir krem sürmek önerilmez. 

Bebeğin yanakların üzerine masaj yapmak, bir şeylerle üzerini örtmeye çalışmak enfeksiyon kapmasına kolaylaştırır ve fizyolojik olan bir döküntü hastalık haline gelebilir ve iz bırakabilir. Bu nedenle bebeklerde bu tür cilt durumlarını doğal akışına bırakmak yeterli olacaktır.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat