Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğimin sık sık irkilmesi normal mi?

33,769
kez izlendi
Puan: 1.33 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğimin sık sık irkilmesi normal mi?

Bebekler gün içinde özellikle uykuya dalarken aniden sıçrayabilir. Bebek bazen bu sıçrama yüzünden uyanıp ağlamaya başlar. Bebeğin irkilerek sıçraması ebeveynlerde endişe oluşturabilir.

Bebeklerin ya da yetişkinlerin uyku esnasında aniden irkilmesine uyku miyoklonisi denir. Kişi uykuya dalarken beyin, vücut üzerindeki kontrolünü yavaşça kaybeder. Sinir sisteminin alt merkezlerinde sıçrayıcı hareket emirleri vücuda gider ve sıçrama eylemi gerçekleşir.
 
Aniden irkilme durumu yetişkinlerde de görülen bir durumdur. Oturduğunuz koltukta tam uykuya dalacakken birden başınızın düşmesi sonucu irkilmeniz ya da birden elinizden bir nesne düşmesiyle irkilmeniz uyku miyoklonisine örnektir. 

Sıçrama refleksi bazı bebeklerde yoğun şekilde görülebilir. Böyle bir durum yaşandığında ebeveynlerin endişelenmesine gerek yoktur. Uyku miyoklonisi sağlıklı olan her bebekte görülebilecek bir durumdur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat