Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğimin kafası yassı, sebebi nedir?

11,855
kez izlendi
Puan: 3.33 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğimin kafası yassı, sebebi nedir?

Kafatasını oluşturan kemikler bebeklerde birbirine henüz birleşmemişlerdir. Bu yüzden kafatası zaman içinde şekil değiştirebilir. Özellikle anne karnındayken duruş pozisyonu bağlı olarak ya da doğum sırasında doğum kanalından geçerken kafatası şekil değiştirebilir.

Bunun dışında doğduktan sonra da yatış pozisyonundaki şartlara bağlı olarak da bebeğin kafası arada geçen zaman içinde yassılaşabilir. Bebeklerde kafanın yassı olması çok büyük olasılıkla herhangi bir hastalığa bağlı değil, normal bebeklerde görülen bir durumdur.

Bazı durumlarda özellikle D vitamini eksikliğine bağlı raşitizm hastalığında kafa kemikleri yumuşadığı için yatış pozisyonuna bağlı olarak biraz daha yassı olabilirler. Burada dikkat edilecek konu her ay baş çevresinin ölçülmesi, baş büyümesinin takip edilmesi ve baştaki şekil değişikliklerinin doktor tarafından kaydedilmesidir.

Bebeklerde baş çevresi standart büyümenin dışına çıktığı zaman doktorunuz sizi uyaracak ve ileri teknikleri yaptıracaktır.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat