Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğimin kafası yamuk, neden olabilir?

24,200
kez izlendi
Puan: 3.89 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğimin kafası yamuk, neden olabilir?

Bebeklerde baştaki kemiklerde birbiriyle henüz kaynaşmamış olduğu için hem anne karnındaki pozisyona bağlı olan hem de doğum sırasında dar olan doğum kanalından geçiş sırasında kafanın şekli değişebilir. 

Bebeklerde baş bazen yamuk görünümünde olabilir, çok nadiren de bazı hastalıklara bağlı olarak da başta yamukluklar olabilir. Burada en çok dikkat edilecek nokta bebeğin sadece bir kereliğine değerlendirilmemesi, aylık rutin kontrollerde aylık baş çevresinin ölçülmesi, baştaki şekillerin kaydedilmesi olacaktır. Standartların dışına çıkıldığı zaman çocuk doktoru sizi yönlendirecektir.

Yatış pozisyonuna bağlı olarak baş çevresi daha yamuk gözükebilir. D vitaminin eksikliği, raşitizme bağlı hastalıklarda gözükebilir. Çok nadiren kemiği de etkileyen metabolik hastalıklarda bebeğin başı yamuk gözükebilir. Kafatası kemiklerinin birbiriyle erkenden ve hatalı olarak kaynaştığı, kafa kemiklerinin birbirleriyle birleştiği hastalıklarda da kafa yapısı yamuk olacaktır.

Baştaki bu şekil bozukluklarının teşhisi hemen konamayabilir. Önemli olan düzenli olarak takip etmek, aylık baş çevresi büyüklüklerinin ve başın şeklinin kaydedilmesi olacaktır. Eğer çocuk doktorunuz standartların dışında bir büyüme olduğunu ya da şekil bozukluğu olduğunu görürse zaten sizi yönlendirecektir.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat