Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğimin kafası sivri, neden olabilir?

33,029
kez izlendi
Puan: 2.87 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğimin kafası sivri, neden olabilir?

Kafatasınız birbirinden bağımsız birçok kemikten oluşmaktadır. Yeni doğan bebeklerde kemikler birbiriyle kaynaşmadıkları için anne karnında pozisyona bağlı şekil değişiklikler olabilir. Doğum sırasında doğum kanalında geçerken bebeğin kafası değişebilir, hafif sivri bir görüntü oluşabilir. Zaman içinde bu sorunlar kendi kendine geçebilir.

Çok büyük bir çoğunlukla bebeğin kafasının sivri gözükmesi normaldir ve aylık rutin kontrollerinde bebeğin kafasının normal büyüdüğünü gördüğünüz zaman bunun bir hastalık olmadığını rahatlıkla anlayabiliriz. Endişe edilecek bir durum değildir. 

Bunun dışında bebeği yanlış yatırma hatalarına bağlı olarak, sürekli aynı pozisyonda kıpırdamadan yatırılan bebeklerin kafa yapısı bozulabilir. Aylık kontrollerde çocuk doktorları görüp aileyi uyararak yatış pozisyonunu anlatarak düzeltebilirler.

Önemli olan bebeğin kafasının aylar içindeki gelişiminin takip edilmesi ve başın büyümesinin normal sınırlar içinde olduğunun görülmesidir. Hastalığa bağlı olarak da başın sivri olduğu durumlar vardır fakat başı sivri yapan hastalıkların oranı toplumda çok azdır çok nadirdir. Büyük çoğunlukla sağlıklı bebeklerin pozisyona bağlı olarak başları sivri olabilir ve büyüdükçe baştaki sivrilik sorunu düzelir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat