Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğimin kafası büyük, neden olabilir?

44,966
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğimin kafası büyük, neden olabilir?

Toplumda insanların başlarına baktığınız zaman başı normalden büyük veya normalden küçük olan ancak son derece sağlıklı olan erişkinler yer almaktadır. Bebeklerde de aynı durum söz konusu olabilir. Baş çevresi son derece büyük veya küçük olabilir.

Başı büyük olan bebeklerde, bunun en büyük sebebi aileseldir. Başın normalden büyük olması, makrosefali adı verilen, anne ve babanın başının büyük olduğu durumlarda ortaya çıkar. Herhangi bir hastalık bulgusu değildir. Bunu daha somut hale getirecek olursak doğumda standart baş çevresinin ölçüsü 35cm'dir.

Hayatın ilk 3 ayında baş çevresi ayda 2cm kadar büyür. 3. aydan sonra baş çevresinin büyümesi 1 cm'e düşer. 6. aydan itibaren de aylık yarım santim büyüyerek, toplum standardına göre 1 yaşındayken de 47cm'e gelebilir.

Annenin ve babanın baş çevresi eğer normalden büyükse ya da daha küçükse bebek de bunlara göre daha farklı gelişim gösterebilir. 

Baş çevresi her ay 2 cm'nin üzerinde büyüyorsa hastalık belirtisi olabilir. Bebeğin aylık rutin kontrollerinde nörolojik muayenesinde yapan çocuk doktoru bir takım anormal bulgulardan şüphe ediyorsa bunu yapan bir hastalık aklınıza gelebilir. 

Toplumda hastalığa bağlı baş çevresinin büyüklüğü görüşme sorunu çok nadirdir. Bebeğinizin başının normalden büyük olduğundan şüpheleniyorsanız büyük olasılıkla anne ya da baba başının büyük olmasına bağlı olacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat