Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğimin cildinde kızarıklıklar var, neden olabilir?

94,393
kez izlendi
Puan: 3.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğimin cildinde kızarıklıklar var, neden olabilir?

Yeni doğan bebeklerin cildi erişkinlerde olmayan özellikler taşır. Anne ve babaları endişelendirebilecek kızarıklar ortaya çıkabilir. Bunların en çok görülen şekline toksik eritem denilir. Toksik eritem kırmızı kırmızı benekler uçlarında minik sivilceler şeklindedir ve birçok bebekte olabilir. Tamamen sağlıklı bebeklerde gözüken ve kendi kendine kaybolan bir döküntüdür. 

Bebeklerde ciltteki damarların genişlemesine bağlı ya da küçük yumaklar yapmalarına bağlı hemanjiom adı verilen kızarıklıklar olabilir. Hemanjiom bebeğin göz kapaklarında, ensesinde veya cildin herhangi bir yerinde görülebilir. Kendi içinde zaman içinde kaybolabilirler.

Hemanjiom bebeğin esnesindeyse bazen kaybolmayabilir. Bunlara leylek ısırığı ismi takılır. Herhangi bir sorun değildir.

Birçok bebekte özellikle 2.ve 3. haftadan sonra akne ortaya çıkabilir ve bunlara yeni doğan aknesi denilir. Bebeklerde yeni doğan döneminde akne görülmesi normaldir ve kendiliğinden geçer. Özellikle esmer olan bebeklerde daha yoğun gözüken mongol lekesi denilen bir leke söz konusudur ancak bu lekelerin mongolizim hastalığı ile hiçbir alakası yoktur. Tamamen saklı olan bebeklerde gözüken, bebeğin poposunda veya sırtında olan lekelerdir.

Bunlarda özel renk değişiklikleri herhangi bir hastalığı göstermezler. Bebeklerdeki derideki kızarıklıkların ve döküntülerin çok büyük bir çoğunluğu sağlıklı bebek döküntüleridir ve bunlar zaman içerisinde kendi kendine geçerler.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat