Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğimi memeden kestim, sütüm ne zaman biter?

58,917
kez izlendi
Puan: 1.80 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğimi memeden kestim, sütüm ne zaman biter?

Bebeği emzirmekten vazgeçeceğiniz zamanı önceden hesaplamak ve buna göre önceden bir planlama yapmak gerekir. Bebeği birden bire sütten keserseniz, göğüste süt üretimi devam edeceğinden göğüsler büyür, sertleşir, gerginleşir ve göğüste biriken süt ağrı ve acı yapar; hatta apseye dönüşebilir.


Bebeği memeden kesme yöntemleri

Bebeği bir öğün azaltarak ve giderek süt emdirmediğiniz öğün sayısını artırarak memenizdeki sütün oluşumunu azaltarak bir dengeye girebilirsiniz. Bu durumda süt üretiminiz de emzirmeniz ile doğru orantılı gideceğinden, yaptığınız bu planlama sonucu süt üretiminiz de yavaş yavaş azalacaktır. Bu tür planlamanın ardından memede süt üretimi bittikten sonra bebeği memede kesmek en doğrusudur. 

Bebek anne memesini emdikçe, beyinden salgılanan oksitosun adlı hormonu uyarır. Bu uyaran sonucunda anne, meme dokusunda süt üretimine başlar. Ne kadar az emzirme olursa, süt üretimi o kadar azalacaktır. Emzirme çoğaldığında da süt üretimi bir o kadar artacaktır.

Bebeğin kendi kendine sütten kesilmesi

Bazen bebekler sütten kendi kendine kesilir. Anne sütü emmeyi kendiliğinden reddeder. Bu, hesaplanmamış bir memeden kesme olduğundan, annenin memesinde süt üretimi devam eder ve memede şişlik, gerginlik ve hatta apse oluşumu meydana gelebilir. Bu durumda annenin bir hekime başvurması gerekebilir. 

Memede süt ateşi oluştuğunda soğuk su ile  kompres yaparak memeye masaj yapmak mümkündür. Memede yapılacak kontrol sonrasında apse oluşumu fark edilirse, doktor tarafından antibiyotik tedavisi başlatılabilir. 

Bebeği, planlı ve zamanlı bir şekilde sütten kesmek, az önce bahsettiğimiz türde sıkıntıların oluşmasını önleyeceğinden, memede bu 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat