Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğimde isilik olduğunu nasıl anlarım?

51,349
kez izlendi
Puan: 4.48 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğimde isilik olduğunu nasıl anlarım?

Genel ismi miliarya olan isilik 3 gruba ayrılır. İlk grupta toplu iğne başı büyüklüğünde lezyonlar, ikincisinde biraz daha yaygın ve lezyonlar büyür veziküller oluşur. Üçüncü aşamada da daha çok püstüller akıntı şeklinde karşınıza gelebilir.

Eğer çocuğun alnında ya da sırtında, göğsünde varsa, hava çok sıcaksa çocuğunuzu çok giydirdiğinizi fark ederseniz ve çocukta bu şekilde döküntüler oluyorsa isilik olma ihtimali yüksektir. Bu çocuktaki bir hastalıktan ziyade, bakımında sık yapılan yanlışlardan kaynaklanır. 

Çocuğunuzun isilik olduğunu düşünüyorsanız, çocuğunuzu az giydirdiğinizde, sık banyo yaptırdığınızda, ortam ısısını ayarladığınızda genellikle kendiliğinden geriler.

İsilik tabii ki bir uzman tarafından karıştırılmaz. Ama isiliğin miliarya, rubra, profunda gibi daha ağır veziküllere dönüştüğü zaman orada veziküller oluşur. Su çiçeği benzerinde veziküller de oluşabilir. Ancak yayılım su çiçeğinde daha çok saçta, deride, yüzde, kollarda, bacaklarda döküntü olur ve ateş eşlik eder. 

İsilikte ise daha çok alında, sırtta ve göğüs bölgesinde olduğu için lezyonlar su çiçeğindeki kadar bariz değildir. Kaşıntı pek olmaz. Çocukta ağrı yapmaz. Ama su çiçeğinde ağrı, ateş ve o bölgelerde hassasiyet olabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat