Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğim sütten kesildi, nedeni ne olabilir?

3,593
kez izlendi
Puan: 3.33 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğim sütten kesildi, nedeni ne olabilir?

Bebekler birden bire sütten kesilebilir. Bunun pek çok nedeni olabilir ancak anneler psikolojik olarak bundan çok etkilenip kendi sütlerinin kalitesiz olduğunu veya bebeğe yaramadığını düşünebilir. Oysaki her annenin sütü yararlıdır ve hiçbir şekilde zararlı olduğu düşünülmemelidir. 

Anne sütünü reddeden bebek, yeterince doymuyor olabilir, ek gıdalara ihtiyacı olabilir veya annenin özellikle çok stresli olduğu bir zaman ya da kanından akan ve anne sütüne karışan bazı hormonların bebeği huzursuz etmesi sonucu, bebek meme emmeyi reddediyor olabilir. Bu nedenle telaşa düşmeden, anne sütünü sağarak biriktirmek ve bebeği mümkün olduğunca başka gıdalarla besledikten sonra aralıklı olarak anne sütünü vermeyi denemek yararlı olacaktır. Bu aralıkta anne sütü kesilmişse veya anne sütü artık gelmiyorsa o zaman ek gıdalara başlamak veya mamalarla takviye yapmak gerekir. 

Bebekler annelerin içtiklerinden veya yediklerinden de etkilenebilirler. Bunun içine sadece sıvı veya katı gıdalara değil, sigara gibi zararlılar da dahildir. Sigaranın içinde yer alan 4000'e yakın kimyasalın içinde yer alan 63 madde, kanser yapıcı özelliklere sahiptir. 

Emziren anne sigara kullanıyorsa, sigaradan aldığı bütün kimyasallara, emzirdiği süt aracılığı ile bebeğe de geçer. Dolayısıyla bebek de sigaradan kaynaklı tüm maddeleri kendi vücuduna almış oluyor. Özellikle hamile anneler sigara içtiğinde, anne karnındaki bebekte çarpıntı oluyor. Anne sütünün içine bu kimyasallar geçtiğinde aynı şekilde bebekte huzursuzluk meydana gelebiliyor. Bu yüzden emziren anne sigara kullanıyorsa, bebek bu nedenle de anneyi emmeyi reddedebilir. 

Annenin çok telaşlı olması, bu stresin vücutta yarattığı hormonal değişiklik, bebekte de annede olduğu gibi bebeği heyecanlandırabilir yahut rahatsızlık hissi meydana getirebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat