Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğim neden sürekli ellerini yumruk yapıyor?

32,492
kez izlendi
Puan: 3.33 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğim neden sürekli ellerini yumruk yapıyor?

Çocuk doktorlarının bebeklerin aylık kontrollerinde baktıkları en önemli konulardan biri bebeğin sahip olduğu reflekslerdir. 

Bebekler doğdukları zaman beyinleri ile vücutları arasındaki sinirsel bağlantı henüz tam olarak olgunlaşmamıştır. Bu yüzden bebeklerin yaptığı hareketlerin büyük çoğunluğu istem dışı gerçekleşen hareketlerdir. 

Bebeğin beyni ile vücudu arasındaki bağlantıları olgunlaşmaya başladıkça refleksler kaybolur ve istemli hareketler başlar. 

Bebekler, beynin vücudu kontrol edemediği dönemlerde anne karnındaki cenin pozisyonunu devam ettirmek isterler. Bunun sonucu olarak elleri yumruk şeklinde durur. Yenidoğan refleksleri içinde en çok kontrol edilen refleks yakalama refleksidir. 

Bebeğin beyni vücudu komuta etmeye başladıkça bebeğin yakalama refleksi azalır. Bebek istemli şekilde hareket etmeye başlar ve artık ellerini eskisi gibi yumruk yapmaz. 

Bebeğin vücudu genel olarak kasılıysa ve bebek hareket etmekte zorlanıyorsa bebekte bir hastalık olabileceği düşünülebilir. Böyle bir durumda bebeğin bir uzman tarafından muayene edilmesinde fayda vardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat