Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğim 4 aylık olduğunda hangi ek besinleri verebilirim?

183,785
kez izlendi
Puan: 4.71 / 5

Bebeğim 4 aylık olduğunda hangi ek besinleri verebilirim?

Ek besin dönemi(4-6 aylar)

Bebeğiniz 4-6 aylar arasında ek besinlere başlayabilir. Bebeğinize yeni vereceğiniz ek besinleri 3-4 tatlı kaşığı başlamalı ve zaman içinde arttırmalısınız. 

Ek besin döneminde bebeğinizin temel ihtiyacının süt ihtiyacı olduğunu unutmayın, ek besinlere yoğun olarak başlamak bebeğin ?süt? alımını azaltabilir, bunu tercih etmeyiz.

Ek besinler için ipuçları

- Yeni başladığınız ek besini 3-4 gün deneyin, böylelikle alerjik veya sindirimle ilgili bir sorun olup olmadığını görebilirsiniz.
-Bebeğin aç olduğu öğle öğününü tercih edin, çay kaşığı kullanın, biraz ek besin verdikten sonra bebeğin sütünü verin, sonrasında biraz daha ek besin verin, bu şekilde bebeğinizi yormamış olursunuz. 
-Bebeğiniz ek besinleri ısrarla dışarıya doğru itiyorsa ve yutmuyorsa henüz hazır değildir, 10 gün sonra tekrar deneyin.  Bebekler ek besinlere 7. aya kadar alışamayabilir, bu çok normaldir. Bazen kaşık yerine parmağınızla yedirmekte çözüm olabilir. 

Ek besinlere başlama sırası aşağıdaki gibi olmalıdır.
1-Tahıllar: Bebeklerin beslenmesinde tahıllar çok önemlidir, başlangıçta pirinç ve mısır en uygun tahıllardır.   Sütlü pirinçli kaşık mamaları ile başlamanız uygun olacaktır.
2-Sebze mamaları: Bebekler için sebze farklı bir tattır ve sebzeye alışması zor olabilir.   Havuç gibi tatlı sebzeler başlangıç için uygundur. Kabak, patates, yeşil fasulye, enginar, brokoli gibi sebzeler kullanılabilir. Sebze püresi içine bebeğin sütünden ilave etmekte sebzeye alışmasını kolaylaştıracaktır. Kavanoz içinde bebeklere özel olarak üretilmiş kavanoz mamalarından tercih edebilirsiniz.
3-Meyveler:  Başlangıçta elma,havuç, şeftali suları bulabilirsiniz. Meyveler püre şeklinde de verilebilir. Armut ve elma püre olarak vermek için daha uygun meyvelerdir. Biraz yumuşaması için meyve pürelerini buhar üzerinde bekletebilirsiniz.  Bebeklere özel olarak organik olarak üretilen   kavanozdaki meyve püreleri ve tetrapak ambalajlardaki meyve suları da 4. Aydan sonra kullanılmaya başlanabilir. 
4-Yoğurt: Bebeğinize yoğurdu anne sütü-bebek sütü - devam sütü  ile mayalamanızı öneriyoruz, "lezzetli tarifler" kısmından nasıl yapacağınızı bulabilirsiniz. Yoğurt içine tahıllı mamalar veya meyveler eklenerek daha besleyici ve farklı tatlar yaratabilirsiniz. Güvendiğiniz bir markanın yoğurdunu da tercih edebilirsiniz.

Hepsini gör

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini gör

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat