Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeği kucakta taşımanın bebeğe faydaları nelerdir?

803
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeği kucakta taşımanın bebeğe faydaları nelerdir?

Taşınan bebekler mutlu bebeklerdir. Taşınan bebekler daha az ağlar, daha az çığlık atarlar. Yapılan araştırmalara göre günde 3 saat taşınan çocuklar %43 daha az ağlayıp, huzursuzlanıyor. Bu oran gece saatlerinde %54'e kadar çıkıyor.

3 aylık bebeklerdeki gaz acıları, taşıma esnasındaki vücut ısısı ve doğal masaj aracılığıyla azalır. Bunun yanında ÇAP pozisyonu denilen, bacakların açılmış öne doğru duran pozisyonda, iyi bir taşıma beziyle ya da ergonomik bir taşıma gereciyle dikkatlice yapıldığında kalça gelişiminin sağlıklı olmasını sağlar.

Bebeği kucakta taşımanın diğer avantajı kucak bebekleri ve erken doğmuş bebeklere etkileridir. Erken doğmuş bebekler, aşırı ilgiye muhtaç bebekler dünyaya sıklıkla zayıf bir sinir sistemiyle gelirler. Anne vücuduyla temas halinde taşınan bebekler annenin nefes alıp verme ritmleri, kalp atışı ve hareketleriyle uyumlu hale gelir. Bu smülasyon bebeğin vücutsal reflekslerinin kontrolüne yardımcı olur ve ekstradan bir düzen hissi sağlar. Hatta yapılan araştırmalara göre, erken doğan bebekler arasında sıklıkla taşınan ve dokunulan bebekler daha hızlı kilo alıp daha sağlıklı olurlar. 

Bunun yanında doğum sonrası uyum şoku çok daha kısa sürer. Bebek anne karnından tanıdığı birçok şeyi taşınırken de yaşar. Aynı sesleri duyar, annenin kalp atışı ve nefesini hisseder. Bebeğin tüm organları ve metabolizması taşınmadan faydalanır. Bebek taşınırken pasif kalmaz, kasları ve vücudu durmadan dışarıdan sinyaller alır.

Ebeveynler bebek taşınırken, vücut ısısının ayarlanmasına yardımcı olurlar. Taşıyıcı kişinin vücudu bebek için sıcak havalarda serinletici, soğuk havalarda ısıtıcı bir etki yapar. Bu etki özellikle ilk haftalarda yaşamsal bir öneme sahiptir. Çünkü bu dönemde bebeklerin vücudu, dışarıdaki soğukluk veya sıcaklığa uygun bir şekilde uyum sağlayamaz.

Bunlara ek olarak taşıma, beyindeki iletişim ağının optimal bir şekilde gelişmesine yardımcı olur. Taşınan bebekler, beşikte veya bebek arabasında bekletilen çocuklara oranla daha fazla görsel, dokunsal, hareket ve denge duyusunu geliştirici uyarılar alır. Beynin her iki lobu da taşıma sırasında optimal bir şekilde uyarıldığı için, beyin içerisindeki iletişim ağının gelişimi canlanır. Ayrıca dil gelişimin desteklenmesi sağlanır.

Ebevenler taşıdıkları çocukları, yakınlıkları sebebiyle otomatikman daha çok konuşur ve onları daha çok okşar. Taşınmış çocuklar bu yüzden dil öğrenme sürecinde daha avantajlıdır. En önemlisi güven duygusunun pekişmesi, kişilik gelişiminin desteklenmesi ve sosyal gelişimini de sağlar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat