Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeği doğru taşımanın önemi nedir?

762
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeği doğru taşımanın önemi nedir?

Yeni doğan bebeklerde omuriliğin gelişimi üç aşamada tamamlanır. Bebeklerin yüzükoyun yattıklarında kafalarını sağa sola bakabilecek şekilde çevirebilmeleri, destek olmadan kafasını kendisinin tutabildiği süreçtir. Yani yedi boyun omurga kemiğinin oluşumunun tamamlanması ile ilk aşama tamamlanır. Bu süre zarfında bebeğin taşıma gereciyle boynunun desteklenmesi gerekmektedir.

İkinci aşama çocuğun gerilme, esneme kaslarının gelişimidir. Bu süreçte bebeğin omurgasının 12 kemiklik tüm orta bölgesi gelişip uzar. Bu bölgenin gelişimi bebeğin yardımsız şekilde oturabilmesiyle tamamlanır. Bu zaman diliminde bebeğin omurilik gelişimine uygun olarak, sahip olduğu bombeli sırt yapısını destekleyecek, bebeğin şeklini alabilecek taşıma gereçlerinin kullanımı önem arz etmektedir.

Son aşamada bebeğin bel bölgesindeki 5 kemiğin gelişimi, çocuğun yürümeye başlamasıyla tamamlanır. Bebekler sağlıklı bir omurga ve kalça kemiği gelişimi için sadece ilk haftalarda değil, tüm çocukluk dönemi boyunca ortopedik açıdan doğru bir şekilde taşınmalıdır.

Bu anlamda bebek taşıma tekniklerinin doğru öğrenilmesi önemlidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat