Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bazı insanlar neden gıdıklanmaz?

13,659
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bazı insanlar neden gıdıklanmaz?

İnsanları gıdıklananlar ve gıdıklanmayanlar olarak ikiye ayırabiliriz. Videoda izlediğiniz çocuk gıdıklananlar grubundan. Ancak bazı insanlar üzerinde ne kadar uğraşırsanız uğraşın gıdıklama çabalarınıza bir sonuç vermiyor. Onlar da gıdıklanmayanlar kulübünden.

Bilimadamları insanların yüzde 99'unun gıdıklandığı savunuyor. İnsanların gıdıklanmaktan hoşlanıp hoşlanmadığına ilişkin yapılmış anketler dahi var.

Anketlere katılan insanların yüzde 32'si gıdıklanmaktan hoşlandığını, yüzde 32'ye yakını da gıdıklanmaktan kesinlikle hoşlanmadığını söylüyor. Geri kalan kısım ise gıdıklanmaktan hoşlanıp hoşlanmadığına net bir yanıt vermiyor. Sonuç olarak herkesin farklı oranlarda da olsa gıdıklandığı biliniyor.

Peki neden bazı insanlar daha az gıdıklanıyor?

Daha az gıdıklanan insanların sırrı aslında uyarılma eşikleriyle ilgili.

Uyarılma ya da gıdıklanma eşiği kişinin gıdıklanmaya hangi aşamada tepki verdiğini belirtmek için kullanılan bir kavram.

Gıdıklanma eşiği bazı insanlarda diğerlerinden yüksek. İşte gıdıklanmayanlar tam olarak bu insanlar.

Bazı insanların uyarılma eşiği ise daha düşük. En küçük bir dokunuşta bile gıdıklanabiliyorlar. Bu kişiler de gıdıklananlar grubunu oluşturuyor.

Net olarak bilinmemekle birlikte, araştırmalara göre, gerçek kızılların acı ve gıdıklanma eşiğinin daha yüksek olduğu söyleniyor. Buna göre, kızıl saçlı veya tenli biri, esmer ya da kumral birinden daha az gıdıklanıyor.

Gıdıklanmaya karşı hassas olan bölgeler kişiden kişiye değişebiliyor. Bazı insanlar en çok karınlarından gıdıklanırken bazı insanlar boyunlarından daha çok gıdıklanıyor.

En çok gıdıklanan yerler listesinin başında ayak tabanları geliyor. Öyle ki, bazı dönemlerde suçlulara ya da esirlere işkence yapmak için gıdıklamadan yararlanılmış. Gıdıklayarak işkence yapmak için belirlenen en uygun nokta olarak da ayak tabanları seçilmiş.

Bu şekilde işkence gören bazı talihsiz kişilerin gıdıklanmaktan çıldırdığına ilişkin birçok şehir efsanesi var. Bu da gıdıklanmaktan çatlamak deyiminin aslında gerçek olabileceğini gösteriyor.


Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat