Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Batı rüzgarları nasıl oluşur?

2,750
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Batı rüzgarları nasıl oluşur?

Dünya'nın günlük hareketi yani dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesinin bir sonucu olarak hava kütleleri 30 derece enlemlerinde sıkışır ve 30 derece kuzey ve güney enlemlerinde dinamik yüksek basınç alanı oluşur. Yine aynı şekilde dünyanın hareketi sonucu 60 derece enlemlerinde de dinamik alçak basınç alanı oluşur. Bu iki basınç merkezi arasında da bir hava akımı oluşur.


30 derece enlemlerindeki dinamik yüksek basınç alanından 60 derece enlemlerindeki dinamik alçak basınç alanlarına doğru oluşan bu sürekli hava akımına batı rüzgarları adı verilir.

Batı rüzgarları her iki yarımkürede de ekvatordan kutuplara doğru estiği için batı rüzgarları sıcak karakterli olur.  Dünyanın hareketi nedeniyle batı rüzgarları kuzey yarımkürede sağa, güney yarımkürede ise sola sapar. Batı rüzgarları 60 derece enlemlerine yaklaştığında soğuk kutup rüzgarları ile karşılaşır. Bu da büyük cephe yağışlarına neden olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat