Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Başkanlık nasıl bir sistem?

3,364
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Başkanlık nasıl bir sistem?

Başkanlık sistemi yürütme gücünün yasamadan bağımsız olarak başkanda bulunduğu bir yönetim sistemidir. Başkanlık yönetiminde yasama ve yürütme tamamen birbirinden bağımsızdır. Her ikisi de birbirini denetleyebilir ancak birbirini feshetme yetkisine sahip değildir. 

Bu bakımdan diğer demokratik sistemlerden ayrılır. Demokrasiye baktığımız zaman halkın yönetme yetkisi olduğunu ancak bu yetkisi yasamaya verdiğini, başbakanın da bu sistemden çıktığını görürüz. Başkanlık sisteminden başkan halk tarafından seçilir ve yasama meclisinden bağımsızdır. 

Bu sistem özellikle Amerika'da başarıyla uygulanmaktadır. Başkanlık sisteminin başarılı bir şekilde yürütülebilmesi için siyasal sistemin ve düzenin sağlam olması, partilerin ve başkanlarının bağımsız olması gerekir. Yasama, yürütme ve yargı da tamamen birbirinden bağımsız olmalıdır. Bunlar olmazsa başkanlık sistemi otoriter bir rejim sistemine dönüşebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat