Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Barış Manço'nun koleksiyon merakı nereden geliyordu?

6,946
kez izlendi
Puan: 4.88 / 5
Detaylı Açıklama

Barış Manço'nun koleksiyon merakı nereden geliyordu?

Barış Manço ilk gitarını Galatasaray Lisesi'ndeyken tahtadan yapmıştı. Bir konserinde de üzerine bildiğiniz balık tutulan misinaları gerip, gitar halinde çalmıştı.

O zamandan itibaren Barış Manço'da bir koleksiyon merakı başladı. Önce müzik aletlerine daha sonra ise fotoğraf makinelerine ve porselen eşyalara karşı. Yurtdışına gittiği her ülkeden ne kadar fotoğraf makinesi, porselen varsa toplar getirirdi.

Kırbaç fantezisi

Bir arkadaşı bir konserinde aksesuar olarak kullanması için kendisine çok değerli bir kırbaç verir ve Barış da bunu çok sever, kendisinde kalıp kalamayacağını sorar, arkadaşı ona hediye eder ve ondan sonra Barış bir kırbaç koleksiyonu yapmaya başlar.

Dönemin önemli bir televizyon dergisinin muhabiri, Barış'ın bu kırbaç merakını bir fantezi anlamında kullanıp, haber yapmak için çok uğraştı ama, Barış Manço o kadar cindi ki böyle tuzaklara asla düşmezdi ve düşmedi de.

Koleksiyon Gazeteciler Cemiyeti'nde

Barış rahmetli olmadan fotoğraf makinesi koleksiyonunu Gazeteciler Cemiyeti'ne hediye etti. Müzikseverler bu koleksiyonu Cağaloğlu'ndaki Basın Müzesi'nde görebilirler. Porselen koleksiyonu ise ne yazık ki mal paylaşımı, mal dağılımı ve hacizler sırasında kayboldu gitti.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat