Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Balayı iktidarsızlığı nedir?

14,043
kez izlendi
Puan: 4.40 / 5
Detaylı Açıklama

Balayı iktidarsızlığı nedir?

Balayı iktidarsızlığı olarak adlandırılan durumun tam bir tıbbi karşılığı bulunmamaktadır.Evliliğin ve cinselliğin başladığı ilk 1-2 haftalık dönemde erkekte sertleşme sorunu, kadında da vajinismus olarak kendini göstererek cinsel birleşmeyi engelleyen durumdur.

Balayı iktidarsızlığı organik nedenlerin ötesinde psikolojik etkenler yüzünden yaşanan sertleşme sorunudur. Erkek ve kadının cinselliğin ilk dönemlerinde korkularının yarattığı stres kaynaklıdır. Erkeklerde sertleşme sorunu olarak kendini gösteren balayı iktidarsızlığı, kimi erkeklerde 1 - 2 gün, kimilerinde de 1 - 2 hafta kadar devam eder ve kendiliğinden geçer.

Balayı iktidarsızlığı sadece kadınlarda gözükmez ve kadın nüfusunun %10'nun yaşadığı geçici bir sorundur. Kadınlarda görülen balayı iktidarsızlığına bağlı vajinismus, vajinal kasların aşırı kasılarak cinsel birleşmenin gerçekleşmesine geçici bir süre izin vermeyebilir.
Özetle, balayı iktidarsızlığı hem erkek hem de kadında, cinselliğin ya da evliliğin ilk dönemlerinde yaşadıkları korku ve stresin azalması ile birlikte kendiliğinden geçen tıbbi karşılığı olmayan bir durumdur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat