Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bal çeşitleri nelerdir?

13,299
kez izlendi
Puan: 4.29 / 5
Detaylı Açıklama

Bal çeşitleri nelerdir?

Bal, arıların çiçeklerden topladıkları nektarı kendi salgıladıkları bir takım enzimlerle işlemeleri sonucunda elde ettikleri dayanıklı, yoğun ve yüksek besin değeri içeren bir gıda maddesidir.

Arılar kursaklarını bir kez doldurmak için çiçekleri yaklaşık 1500 defa, 1 gr bal üretmek için ise yaklaşık 180.000 kere ziyaret eder. Bir arı yarım gram bal ile 1 kilometre uçabilir. Bir kovandan 1 kg bal alabilmek için arı kolonisinin dünyanın çevresini 6 kez dolaşması ve bu sürede 8 kg bal tüketmesi gerekir.

Süzme bal ile petek balı arasındaki farklar

Bal, elde ediliş şekline göre petekli bal, süzme bal, petekli süzme bal, pres balı, sızma bal, fitre edilmiş bal olarak sınıflandırılır. 

Petekli bal arılar tarafından yapılmış veya temel peteklerin gözlerinde depolanmış, tamamı veya büyük bölümü sırlanmış baldır. Balın peteğinden süzülerek elde edilen sade bala süzme bal adı verilir. 

Süzme bal içerisinde petekli bal parçaları ile hazırlanan bala "petekli süzme bal" adı verilir. Sırları alınmış peteklerden sızdırılarak elde edilen bal, sızma bal olarak adlandırılır. Pres balı, peteklerin doğrudan veya 45°C?yi aşmamak üzere ısıtılarak preslenmesi ile elde edilen baldır. Yabancı organik veya inorganik maddelerin filtrasyon yolu ile uzaklaştırılması sırasında polen içeriğini de kaybeden ballar, filtre edilmiş bal olarak adlandırılır. 

Bal, elde ediliş kaynağına göre çiçek balı ve salgı balı olarak ikiye ayrılır. Balın hammaddesi nektardır. Çiçek balının nektarı çiçeklerden gelmektedir. Salgı balının nektarı, arıların bazı bitki emici böceklerin salgıladığı sıvıyı toplamalarıyla elde edilir. Çam balı, ülkemizin dünyaca ünlü salgı balı çeşididir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat