Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Az kanamalı veya kısa süren adet neden olur?

146,069
kez izlendi
Puan: 4.51 / 5
Az kanamalı veya kısa süren adet neden olur?
Kanama miktarının az olması, günlük 1-2 pedi geçmeyen veya 2 günden daha kısa süren kanamaların olması hipermenore olarak adlandırılır. Hipermenore menopoz dönemine yakın kadınlarda gözükmesi normal kabul edilmelidir.

Âdet dönemi incelenmeli

Eğer genç hastada kanama miktarı çok azsa ve bu gebeliğe engel bir durum teşkil ediyorsa, rahim içerisinde her âdet döneminde atılan katmanın değerlendirilmesi ve hastanın hormonal olarak incelenmesi gerekir.

Hastanın muayenesinde, tiroit dediğimiz guatr probleminin olmadığına, kadınlık hormonu östrojenin yeterli salgılandığına, rahim içerisinde yapışıklığa neden olabilecek herhangi bir patoloji ve sorun olmadığına emin olmak gerekir.

Âdet sonrası dönem

Her âdet döneminde rahim içerisinde yer alan ve dölyatağı olarak bilinen, 2 âdet dönemi arasında mevcut hormonlarla kalınlaşan tabaka atılır. Bu tabakanın çok ince olması durumunda da kanama miktarı çok az olur.

Unutulmaması gereken bir konu da bu kanamanın dışarı atılımına engel olabilecek herhangi bir patolojinin olup olmadığıdır.

Sonuç olarak hasta hem hormonal hem yapısal olarak değerlendirilmeli ve problemin kaynağı bulunmalıdır.
Sağlık Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat