Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ayın hangi döneminde hamile kalma şansı artar?

1,128,071
kez izlendi
Puan: 4.69 / 5
Ayın hangi döneminde hamile kalma şansı artar?
Verimliliğin en yüksek olduğu dönem kadının yumurtlama gününe en yakın olan 3 - 4 günlük dönem. 28 günde bir adet gören bir bayanda âdetin ilk gününden ilk gününe 28 günlük süreci olan bir bayanda âdetin 14. günüdür.

14. güne yakın olan 10 ile 14. günler arasında gebelik şansının en yüksek olduğu, yumurtlamanın olacağı süreçtir. Ama siklusun uzunluğuna göre bu kadından kadına değişken bir süreç.

Mesela şöyle bir örnek vereyim: 30 günde bir adet gören hastada, yumurtlama günü 16. güne kayar veya 26 günde bir adet gören bir hastada 12. güne kayar. Bunu hesaplayabilmesi için çok basit bir yöntem var.

Dönemi hesaplamak için adet periyodunu bilmek gerekir

Âdetin ilk gününden diğer ilk gününe kadar olan süreci bulacak rakamsal olarak, bundan 14 çıkartarak yumurtlama gününü kesin olarak hesaplayabilir. Ama tabi yumurtlamanın tam hesapladığı gün olacağının da bir garantisi yok.

Dolayısıyla örnekteki hesaba göre bugüne yakın olan son 4 günlük aşamada yani 10 ile 14. gün arasında gebeliği yakalayabilmek açısından en sık cinsel ilişkinin yapılması gereken süreç.

Anne & Çocuk Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat