Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ay tutulması nedir?

2,483
kez izlendi
Puan: 3.33 / 5
Ay tutulması nedir?
Ay tutulması Dünya'nın Ay ile Güneş arasına girmesi ve Dünya'nın gölgesinin ayın üzerine düşmesiyle oluşur. Aslında tutulma kelimesi yaşanan gök olayını tam olarak ifade etmez. Tutulma ifadesi daha çok eski çağlarda insanların durumu açıklayamadıkları için kullandıkları bir nitelemedir.

Dünya normal hareketi süresince güneşin etrafında döner. Ay ise Dünya'nın etrafında döner. Tutulma dünyanın gölgesinin ayın üzerine düşmesi sonucu oluşur. Aslında fiziksel anlamda herhangi bir tutulmadan bahsedilemez. Sadece dünyanın gölgesi ayın üzerine düşer.

Ay tutulmaları yılda 2-5 kez olabilir. Unutulmamalıdır ki ay tutulması sadece ayın dolunay evresinde meydana gelir. Ay tutulması yaklaşık 40-50 dakika kadar sürer. Bu sürede ayın rengi kararır bazen ise kızıla yakın bir renge döner.
Yaşam Kanalı Hepsini Gör
Gusül abdesti nasıl alınır?
Eski İstanbul Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat