Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Atık pillerin çevreye zararları nelerdir?

16,467
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Atık pillerin çevreye zararları nelerdir?

Atık pillerin içi kimyasal maddeler ve çeşitli kimyasallarla doludur. Pillerin içindeki metallerin bir kısmı da ağır metallerden oluşur. Ağır metaller çevre ve canlılar için son derece zararlıdır. Pillerin içinde ayrıca tepkimeyi oluşturmak için amonyum klorür, çinko klorür, potasyum hidroksit gibi elektrolit maddeleri vardır. 


Bunlar da doğayı kirleten zararlı maddelerdir. Piller çevreye gelişigüzel atıldığında atmosfer şartları nedeniyle dış muhafazaları deforme olur ve içlerindeki ağır metallerle diğer kimyasallar toprağa karışmaya başlar. Bu kimyasallar da toprağı zehirler. Sonra yağmur sularına karışarak yeraltı sularına karışır.  Bu da sulamada kullanılan ya da balıkların yaşadığı suların zehirlenmesine neden olur. 

Döngü devam ederken hayvanlar bitkiler yoluyla ağır metallere maruz kalır. Ağır metaller sonra da bunları yiyen insanlara ulaşır. Ağır metaller ve diğer kimyasallar insanlar ve diğer canlılar için çok tehlikelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat