Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Atık pil nedir?

2,563
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Atık pil nedir?

Piller içlerindeki kimyasal maddelerin tepkimesi sonucu elektrik üreten aygıtlardır. Her pilin belirli bir kullanım süresi vardır. Çünkü pilin içindeki kimyasal maddeler elektrik ürettikçe elektrik üretme güçlerini yitirir. Piller hiç kullanılmasa dahi içlerindeki kimyasallar sürekli tepkime halinde oldukları için bir süre sonra atık hale gelirler. 


Piller çok çeşitli metaller ve kimyasal çözeltiler içerir. Bu kimyasal çözeltiler de genellikle doğa için son derece kirleticidir. Tekrar doldurulabilir piller bile bir süre sonra tekrar doldurulma özelliklerini kaybeder ve atık haline gelir. 

Atık piller çevreye zarar vermemesi için ayrıştırılır. Şarj edilebilir piller daha fazla değerli değerli metal içerdği için geri dönüşüme alınır. Tek kullanımlık piller ise geri dönüştürme işlemi karlı olmadığı için özel depolama tesislerinde doğaya zarar vermeyecek şekilde saklanır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat