Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ateşli havale denmesi için çocukta hangi belirtiler olmalı?

123,003
kez izlendi
Puan: 4.65 / 5
Detaylı Açıklama

Ateşli havale denmesi için çocukta hangi belirtiler olmalı?

Genelde 3 ayla 6 yaş arası çocuklarda görülür ateşli havale. Çocuklarda genelde beyni etkileyen enfeksiyonlar dışındaki enfeksiyonlarla olur. Boğaz enfeksiyonu olabilir, orta kulak iltihabı olabilir. Yani santral sinir sistemi dışı enfeksiyonlara bağlı havalelere ateşli havale diyoruz.

Eğer beyinde bir enfeksiyon varsa havale geçirdiyse bu ateşli havale değildir, menenjit ya da ansefalitine bağlı havaledir.

Ateşli havale riski taşıyan çocuklar

Ateşli havale çocuklarda riski yüksek olan çocuklar var. Bu çocukların ailesinde ateşli havale hikayesi varsa; annesine, babasında ya da kardeşlerinde, ikinci derece akrabalarından teyze, dayı, halada varsa; çocuğun nöromotor gelişimi geriyse ya da çok çok iyi değilse ve çocuk yeni doğan döneminde uzun süre hastanede yattıysa bu çocuklarda ateşli havale riski daha yüksektir.

Yani normal popülasyonda % 2 - 4, bu şekilde risklerden 2 tanesi varsa % 40'a çıkıyor. Yani demek ki aile hikayesi ateşli havalede çok önemli. Normal popülasyonda da hiç riski olmayan çocuklarda da % 2 - 4'tür.

Örneğin; çocuğun ateşi 39 derecedir ve daha önce birçok enfeksiyon geçirmiştir, sorun yoktur ama enfeksiyonun birinde ateşli havale geçirebilir. Yani ateşli havalenin ateşin kendisiyle ilişkisi yok, çocuğun yaşı, ailenin hikayesi çok önemli. Enfeksiyonun odağı önemli ama genelde beyin dışı enfeksiyonlara bağlı ateşli havale olur.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat