Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Atatürk kimdir?

7,216
kez izlendi
Puan: 3.75 / 5
Detaylı Açıklama

Atatürk kimdir?

Mustafa Kemal Atatürk hakkında merak ettiğiniz her şey... Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusudur.

Mustafa Kemal 1881 yılında o dönem Osmanlı'nın bir parçası olan Yunanistan'ın Selanik şehrinde doğdu. Dönem Osmanlı İmparatorluğu'nun çözülme dönemiydi ve Balkanlarda da siyasi yaşam bundan çok etkileniyordu. M. Kemal de çocukluğunu bu ortamda geçirdi.

İlkokulu burada okudu. Bundan sonra önce memur yetiştiren bir lise olan Selanik Mülkiye Rüştiyesi'ne kaydoldu. Daha sonra annesinin karşı çıkmasına rağmen günümüzün askeri lisesi olarak değerlendirilebilecek Manastır Askeri Rüştiyesi'ne başladı. M. Kemal'in askeri ve siyasi yaşamı da böylece başladı.

Buradan sonra Mekteb-i Harbiye-i Şahane'ye girdi ve 1902 yılında buradan teğmen rütbesi ile mezun oldu. Sonrasında Erkan-ı Harbiye Mektebi'ne (Harp Akademisi) devam etti ve 1905'te kurmay yüzbaşı rütbesiyle buradan mezun oldu.

Daha sonra Suriye'de isyanları bastırmakla görevli kuvvetlerde yer aldı. Trablusgarb ve Balkan Savaşlarına katıldı. Emrindeki birliklerle 1. Dünya Savaşı sırasında çeşitli çarpışmalara katıldı. Çanakkale cephesindeki manevraları ile artık tanınan bir komutandı.

Sonraki yıllarda Anadolu'nun kurtuluş mücadelesini örgütledi ve cumhuriyeti kurdu. Daha fazlasını öğrenmek için videoları izleyebilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat