Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Atatürk hakkında az bilinen gerçekler nelerdir?

2,327
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Atatürk hakkında az bilinen gerçekler nelerdir?

Atatürk iyi bir öğrenciydi. En iyi dersi matematikti. Cephelerde geçen yılların ardından öğretmenler için bir geometri kitabı yazdı ve yayınladı. 

Atatürk, dönemde Arapça veya Farsça olan matematik terimlerini Türkçeleştirdi. Örneğin pay, payda, çarpı ve çarpan; üçgen, açı, dikdörtgen ve benzeri onlarca terimlerini Türkçeleştiren bizzat kendisiydi.

Vatandaş için Medeni Bilgiler adlı bir kitap yazdı. Prof. Dr. Afet İnan adıyla yayınlanan bu kitap okullarda Vatandaşlık Bilgisi derslerinde okutuldu. Atatürk ayrıca askeri konularda kitap yazdı ve çevirdi.

Mustafa Kemal Atatürk çok fazla kahve tüketirdi. Gün boyunca onlarca fincan kahve içerdi. 

Askeri okullarda okurken damağına yerleşen kuru fasulye ve pilav ikilisi hayatı boyunca en sevdiği yemek olarak kaldı. En sevdiği tatlı gül reçeliydi. Kahvaltı yapmaz, güne kahve ve sigarayla başlardı. Beyaz leblebi tutkusu ise büyük ihtimalle şehir efsanesi.

Atatürk?ün efsanevi kayıp kıta Atlantis'e büyük bir merakı vardı. Dünya turuna çıkıp Atlantis ve dillerle ilgili bir çalışma yapmak istiyordu.

Tam bir kitap kurdu olan Atatürk'ün hayatı boyunca yaklaşık 4000 kadar kitap okuduğu sanılıyor. En sevdiği kitap ise, sık sık açıp bazı bölümlerini tekrar tekrar okuduğu Çalıkuşu'ydu.

Tam bir hayvanseverdi. Askerlik yaşamı boyunca kendisine yoldaşlık ettikleri için olsa gerek atları çok severdi. Atatürk güvercinleri de çok severdi.  

Fox adında pointer ırkı bir köpeği vardı. Fox, Atatürk'ün ayakucunda uyurdu. Foks ayrıca Atatürk'ün elini ısıran köpek olarak da tarihe geçmiştir. Gerçi bu Atatürk'ü biraz kızdırmış... Atatürk Fox'tan önce de Alp ve Alber adlı iki köpeğe bakmıştı.

Atatürk sadece beyaz gömlek giyerdi. Lacivert takımlardan hiç hazzetmeyen Atatürk, şık kıyafetlerini  kendi tasarlardı. Sanılanın aksine kısa boylu olmayan Atatürk 1.74 boyundaydı ve 76 kiloydu.
Atatürk temiz bir İstanbul Türkçesi ile konuşurdu. Öte yandan bazı kelimeleri söylerken şivesi kendini gösterirdi.

Atatürk kendi kendine sakal tıraşı olmazdı. 

Simetri ve düzen düşkünlüğü vardı. Bulunduğu ortamda eğri, ters, yamuk duran bir şeyler varsa bunları düzeltir ya da düzelttirirdi.

Eğlenceli bir insan olan Atatürk iyi bir tavla oyuncusuydu. Fasulyesine poker oynardı. Yüzmeyi ve bilardoyu çok severdi. İyi yüzer, sıkı bilardo oynardı.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat