Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Astım tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkileri var mı?

50,479
kez izlendi
Puan: 4.79 / 5
Detaylı Açıklama

Astım tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkileri var mı?

Astımda rahatlatıcı tedavi dediğimiz ilaçların genelde önemli bir yan etkisi gözlenmez. Ancak yüksek dozlarda ellerde tireme, kalpte çarpıntı gibi belirtilere neden olabilir. Bu yan etkiler de genelde dozun azaltılması ile kendiliğinden geçer.

Kortizonlu ilaçlar olarak bilinen ve iyileştirici amaçla kullanılan ilaçlar hakkında genelde bir korku vardır. Çocuğun boyunu etkiler, kilo almaya neden olur gibi kaygılar olur. Bu konuda yapılmış bir çok çalışma vardır. Bu çalışmaların vardığı sonuca gore uygun dozda kullanıldığı taktirde çocuğun hedef boyunda bir değişme olmamaktadır. Kemik yapılarda bir soruna neden olmamaktadır. Bu ilaçlar uygun olmayan dozlarda yüksek dozda kullanılırsa yan etkiler görülebilir.  Bu ilaçlar çocuklarda doğrudan ağza sıkılarak kullanılmamalıdır. Özellikle 10 yaşında küçüklerde hazne yardımı ile kullanılmalıdır. Hazne kullanımı yan etkileri azaltmaktadır.

Astım ilaçlarının bağımlılık yaptığı düşüncesi ile ilaçları kullanmayanlar vardır. Bu ilaçlar bağımlılık yapmaz. 

Bu ilaçlar uyguladıktan sonra ağzın suyla çalkalanması veya ilaç uygulamasından sonra su içilmesi önerilmektedir. Çünkü bu önlem alınmazsa ilaçlar ağızda afta neden olabilir.

Kortizon içermeyen çiğneme tableti veya gıdalarla karıştırılarak alınan ilacın önemli bir yan etkisi yoktur. Bazen halsizlik, ciltte kaşıntı, gece kabusları, huzursuzluk, eklem ağrıları görülebilir. Bu belirtiler oluyorsa hekiminize haber verip kesmek gerekebilir. 

Astımda alerji aşıları da kullanılır. Alerji aşıları kortizon içermez. Aşı içinde sadece astıma neden olan alerjen vardır. 

Dil altı aşılarının ciddi bir yan tesiri olmaz. Bazen dilde, dil altında şişme dil altında aft, karın ağrısı gibi hafif yan etkiler görülebilir. 

Cilt altı enjeksiyon aşıları yapıldıktan sonra 30 dakika içinde alerji gelişebilir. Alerji aşısı yapılan yerde kolda hafifi şişlik görülebilir. Hafifi halsizlik görülebilir. Çok nadiren de ciddi alerjik reaksiyonlar gelişebilir. Bu nedenle cilt altı enjeksiyon aşısı yapılan çocuklar 30 dakika gözlem altında tutulur. 

Sonuç olarak astım ilaçları uygun dozlarda ve hekim kontrolünde kullanıldığı taktirde önemli bir yan tesiri yoktur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat