Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Astım tedavisi için ne tür cihazlar kullanılır?

42,363
kez izlendi
Puan: 4.53 / 5
Detaylı Açıklama

Astım tedavisi için ne tür cihazlar kullanılır?

Astım tedavisi için kullanılan sprey veya nebul denilen ilaçların etki edebilmesi için akciğerlere ulaşması gerekmektedir.  Bu ilaçlar ağızdan emilerek etki etmez. Bu nedenle akciğerlere bu ilaçların ulaşması için bazı aletler kullanılmaktadır. 

Hangi aletin kullanılacağı çocuğun yaşına, yeteneğine bağlı değişmektedir. Bu nedenle bir yönetme karar verildikten sonra çocuğun nasıl yaptığı görülmelidir. 

3 yaşından küçük çocuklarda kompresörlü nebulizatör denilen bazı maskeli aletler vardır. Bu maskeli aletlerin haznesine gerekli ilaçlar konulur . Aletin çalışması ile birlikte ilaç buhar haline gelir ve akciğerlere ulaşmaya başlar. Hazne içindeki ilaç bitinceye kadar takriben 10-15 dakika sürmektedir. 

3 - 4 yaşlarında maskeli hazne vardır. Maskeli hazne yardımı ila bu ilaçlar uygulanabilir. Bir paf sıkılıp çocuğun 6 defa derin ve yavaş nefes alıp vermesi sağlanır. 

4 yaş üstünde ise ağızlıklı hazne ile nefes alıp verilir. Her sprey dozu için 5-6 nefes alıp verilir. Bu aparatlar ilaçların yan etkisini azaltır ağızda aft oluşmasını azaltmaktadır. 

Hazne seçiminde çocuk ağzını açtığında hem ağzını hem burnunu içine alan aman al çene altına geçmeyen büyüklükte maskesi olan ve maskesi çıkarılına da ağızlıklı olarak kullanılabilen bir hazne seçilmelidir. Aksi taktirde maskeli kullanırken yaş büyümesiyle ağızlıklı hazneye geçileceği zaman yeni bir hazne almanız gerekebilir. Hazne içine sıkılan spreyin yüzeye yapışmaması için haznenin partikül yapışmasını önleyici mekanizması olmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat