Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Aslı Tohumcu'nun Üç, İkii, Birr Ateş! kitabında ne anlatılıyor?

661
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Aslı Tohumcu'nun Üç, İkii, Birr Ateş! kitabında ne anlatılıyor?

Aslı Tohumcu en baştan beri çocuklar ve gençler için Teşekkür Ederim Anneciğim, Afiyettesiniz İnşallah gibi kitaplara isyan ettikten sonra en sonunda "Üç, İkii, Birr Ateş!" adında bir kitaba imza atmıştır. 

Bu kitabın kahramanı Ateş, "hayatımın mahvolduğu günü çok iyi hatırlıyorum, kız kardeşimin doğduğu gün. Kardeşimi hastaneden eve getirdiklerinde bu kız gitmez artık diye düşünmüştüm. Aylar geçti, bir yere gittiği yok" diye düşünen, afacan, yaramaz, bir çocuktur. Bir yandan hiçbir şeyi takmazmış gibi gözükürken bir yandan da annesini, babasını hatta nefret ettiği kız kardeşini bile çok seven bir çocuktur. Arkadaşları için her şeyi atmaya hazırdır.

"Hiç konuşmayacak, canımız istediğinde çığlık atmayacaksak, çenemiz niye var" gibi sorular soran 10 yaşındaki Ateş; dedesi, anneannesi, babaannesi, Leman halası, Fidan teyzesi, Cevat dayısı ile birlikte aile apartmanında yaşamaktadır. Apartmandakilerin yanı sıra tonton dediği Tomris adında kız kardeşiyle de başı derttedir. 

Kitap öykülerden oluşsa da, Ateş'in başından geçenleri anlatan bir roman olarak da okunabilir. Ateş kitapta bazen bir uzaylı gibi davranır, bazen okulda yaptığı kendisine normal gelen büyüklerin kızdığı yaramazlıkları anlatır. Genellikle kardeşinden ve her hareketini eleştiren aile apartmanındakilerden dert yanar. 

Aslı Tohumcu'nın bu kitabı 8-10 yaş grubundaki çocuklara önerilir. Kitabın resimlerini Reha Barış yapmıştır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat