Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Aşırı kanamalı veya uzun süren adet neden olur?

144,636
kez izlendi
Puan: 4.69 / 5
Aşırı kanamalı veya uzun süren adet neden olur?
1 haftanın üzerinde süren âdet kanamaları anormal olarak kabul edilebilir. Bu kanamaya neden olan faktörler mutlaka araştırılmalıdır.

Rahimle ilgili miyom türü patolojiler, rahim içerisinde veya rahim ağzında mevcut olan polip gibi et parçacıkları, kistler ve bazı hormonal düzensizlikler kanama miktarını artırabilir.

Enfeksiyon araştırılmalı

Bunun yanında hastanın spiralinin olması, rahim içerisinde enfeksiyonu artırıcı bir nedenin bulunması, geçirilmiş bazı operasyonlar veya hastanın düşük yapması gibi birçok faktör mutlaka araştırılmalıdır.

Eğer mevcut faktör araştırmaları içerisinde herhangi bir neden bulunamıyorsa bu noktada kanamayı azaltıcı ilaçlara başlanabilir. Ama unutulmamalıdır ki belirli yaş dönemlerinde kanama miktarını artıran iyi huylu tümörler gibi kötü huylu tümörler de bulunabilir.

Biyopsi gerekebilir

Bu noktada hastalığın şiddetini, kanamanın miktarını ve hastanın yaşını, doğumunu ve ultrasonunu değerlendirerek gerekirse biyopsi yani rahim iç katmanının alınarak patolojik incelemesinin yapılmasını öneriyoruz.
Sağlık Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat