Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Aşerme durumunda doktora haber vermek gerekir mi?

1,846
kez izlendi
Puan: 3.75 / 5
Detaylı Açıklama

Aşerme durumunda doktora haber vermek gerekir mi?

Aşerme fizyolojik boyutlarda olduğu sürece kaygılanacak bir durum yoktur. Aşerme gebeliğin ilk 3 ayında başlar ve 5. aydan sonra kaybolur. Bulunamayacak ya da toprak, kibrit gibi tüketilmemesi gereken yiyecekler aşeriliyorsa mutlaka doktora başvurmak gerekir. 


Gebe çok fazla yağlı yiyecek tüketiyorsa bu duruma buna engel olmak gerekir. Bunları engelleyerek hem gebenin zararlı maddeleri tüketmemesi sağlanır, hem de metabolizmayı tek taraflı besleyerek aşırı kilo alınması önlenir. 

Gebe kadınların aşerme durumu ciddi bir aşamaya gelmişse, gerekirse kadın doğum uzmanından veya bir psikiyatrdan yardım alınması önerilir. 

Önemli olan diğer bir nokta ise gebenin aşerdiği zararlı yiyeceklerin yerine geçebilecek sağlıklı gıdaların ulaşılabilecek noktada hazır bulundurulmasıdır. Örneğin pasta yemek yerine meyve kurusu tüketmek, çok fazla tuzlu gıda aşeren gebelere az miktar tuz serpiştirilmiş besinler yedirmek iyi bir çözüm olabilir. Eğer bunlara rağmen aşermede hala sıkıntı varsa profesyonel yardım almak gerekir.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat