Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Arazi araçlarında ne tür donanımlar bulunur?

1,011
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Arazi araçlarında ne tür donanımlar bulunur?

Bir arazi aracını arazi aracı yapan sahip olduğu özel donanımlardır. Arazi için gereken donanımlara sahip olmayan bir aracın ağır arazi koşullarında kullanılması mümkün değildir.

Arazi aracı mutlaka 4x4 yani 4 tekerden çekişli ve diferansiyel kilidine sahip olmalıdır. Bunlar aracın zemin ile minimum temasta dahi olsa tutunarak ilerlemesini sağlar. Arazi araçları için başka bir önemli donanımda özel lastiklerdir. Arazi aracı lastikleri öncelikle derin profilli olmalıdır. Böylece yola daha iyi tutunur. Lastikler arazideki derin çukur ve yüksek kasisleri aşabilmesi için büyük ebatlı olmalıdır. Arazi aracı lastiği çamura ya da elverişsiz bir zemine saplandığında güçlü lastikler devreye girer. Saplandığı yeri patinaj yaparak kazır ve alttaki şert zemine ulaşarak aracın ilerlemesini sağlar.

Arazi araçlarında ayrıca aracın devrilmesi durumunda tavanın ezilmesini önleyen roll case denen donanımın olması gerekir. Bu bir çelik kafes olarak nitelenebilir. Aracın içine içinde da ya da dışında olabilir. Araç devrildiğinde roll case sayesine tavan ezilmez ve sürücü zarar görmez.

Arazi araçlarında ayrıca vinç olması gerekir. Arazi aracı vinçleri araç bir yere saplandığında aracın saplandığı yerden kurtulmasını sağlar. Arazi araçları mutlaka arazi vitesine de sahip olmalıdır. Bu vites sistemi ile aracın çok yüksek torka ihtiyaç duyduğu noktalarda ilerlemesi sağlanır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat