Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Arazi araçları hangi tür zeminlerde kullanılabilir?

1,066
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Arazi araçları hangi tür zeminlerde kullanılabilir?

Arazi araçları tekerleklerinin yere yeterince temas ettiği her tür zeminde yol alabilir. Arazinin karlı, çamurlu, bataklık, dağlık, taşlık ya da kayalık ya da su altında kalmış olması fark etmez. Arazi araçları ile elverişsiz dağ yollarına çıkmak, nehir ve dere yataklarından geçmek mümkündür. Ancak bunlar tam donanımlı arazi araçlı ile mümkündür. Yetersiz donanıma sahip, şehiriçi kullanım için tasarlanmış cip ya da SUV sınıfı araçlarla ağır arazi şartlarını geçmek mümkün değildir.

Bir arazi aracının gerçekten ağır arazi şartlarına uygun olması için özel derin profilli büyük tekerlere sahip olmalıdır. Arazi lastikleri asfaltta kullanılan lastiklerden farklı olarak araç çamura saplandığında çamuru kazıyarak alttaki sert zemine ulaşır ve aracın yola devam etmesini sağlar. Arazi araçlarının bunun yanı sıra kilitli diferinsiyel, arazi vitesi, yüksekliği ayarlanabilir amortisör, alt kaplama ve motor koruması gibi özel donanımlara sahip olması gerekir.

Bir arazi aracında mutlaka bulunması gereken başka bir donanım da vinçtir. Arazi araçlarında, aracın ağırlığına uygun güçte bir vinç olması şarttır. Çünkü araç bir yere saplanıp kaldığında onu oradan çıkarmanın tek yolu vinçtir. Çevrede başka bir araç yoksa ve araçta vinç de yoksa aracın saplandığı yerden kurtarılması mümkün olmayabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat