Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Arazi aracı nasıl kullanılır?

3,424
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Arazi aracı nasıl kullanılır?

Arazi şartları ağır arazi ve hafif arazi olarak ikiye ayrılabilir. Ağır arazi şartlarında ve bu şartlarda yol alabilecek arazi araçlarını kullanabilmek için özel bir eğitim almak gerekir. Çünkü ağır arazide, yani dağlık, çamurlu, taşlı ya da kayalık, nehir yatağı veya derin suda araç kullanırken vinç kullanmak ya da yolda bir engele takılan başka bir aracı kurtarmayı bilmek gerekir.

Gerekli eğitim alınmadan ve arazi tecrübesi edinmeden ağır araziye çıkmak kazalara neden olabilir. Çünkü ağır arazi şartlarında zemin çok değişkendir. Çamurlu, çok dik ya da yana çok eğimli olabilir. Kişi bu eğimli ve dengesiz yolda aracın açısını doğru ayarlayamazsa aracın devrilme riski vardır.

Şehiriçinde kullanılan binek araçlar ile arazi araçları arasında gerçekten çok büyük farklılıklar bulunur. Hafif arazi koşullarında kullanılabilecek SUV ya da binek araçlar için ise özel bir eğitim almaya gerek yok. Bu tür araçlar önden ya da arkadan çekişli yani 4x2 araçlardır.

4x2 araçlar ve 4x4 araçlar arasında kullanım açısından çok önemli farklar vardır. Arazi araçların vites sistemleri de farklıdır. Bu farklılıklar araca ağır arazide yola devam edebilme yeteneği kazandırır. Ancak asfaltta kullanır gibi ağır zeminde arazi aracı kullanmaya çalışmak sürücünün hayatı için üzerine alması anlamına gelir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat