Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Arazi aracı kullanmak için özel bir eğitim gerekir mi?

1,350
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Arazi aracı kullanmak için özel bir eğitim gerekir mi?

Arazi aracı kullanabilmek için özel bir eğitim alınması şarttır. Kişi şehiriçindeki binek otomobil tecrübesi ile ağır arazide arazi ya da off rood aracı kullanmaya kalkarsa hayatını tehlikeye atmış sayılır.

Asfaltta araç kullanmak ile arazide 4x4 araç kullanmak bambaşka deneyimlerdir. Arazi araçlarının çekiş sistemleri, vites ve süspansiyon sistemleri çok farklıdır. Ayrıca arazide asfaltta olmayan birçok tehlike vardır. Tecrübesiz bir sürücü arazi aracı kullanmak isterken bir nehre düyebilir, aracını devirebilir veya yüksek bir yerden yuvarlanabilir. Bu yüzden kişinin yeterli eğitimi aldıktan ve kullanacağı arazi aracının özelliklerini ve davranışlarını yeterince tanıdıktan sonra araziye çıkması gerekir. Gerekli eğitim alınmadan araziye çıkmak kişinin tecrübesizliği nedeniyle arazide bir engele takılıp kalmasına da neden olabilir.

Arazi araçlarını kullanmak için özel bir ehliyete gerek yoktur. Hatta trafiğe kapalı arazilerde kullanmak için kişinin sürücü ehliyetine de ihtiyaç olmayabilir. Off road yarışmalarına katılmak için ise özel bir lisans gerekir. Bu lisans Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu tarafından verilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat