Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Araçtaki gereksiz yüklerin yakıt tüketimine etkisi nedir?

2,022
kez izlendi
Puan: 3.00 / 5
Detaylı Açıklama

Araçtaki gereksiz yüklerin yakıt tüketimine etkisi nedir?

Araçta taşıdığınız her yükün yakıt tüketimine etkisi vardır. Araçta gereksiz olarak bulundurulan her türlü yük de yakıt ekonomisine olumsuz yansır. Aracınızın fazla yakıt tüketmesini istemiyorsanız ihtiyacınız olmayan yükleri boşaltmanız önemli bir ayrıntıdır. Örneğin aracınızdaki 3-4 litrelik bir su bidonu kısa mesafelerde çok büyük yakıt sarfiyatına yol açmaz. Ancak bu yük, örneğin 1000 kilometre taşınırsa hatırı sayılır bir yakıt tüketimine neden olacaktır.

Araç yüklüyken boş haline göre daha fazla yakıt tüketir. Ayrıca araç yüklüyken ani hızlanma ve yavaşlamalar yakıt tüketimini daha da artıracakır.

Bu arada araca sonradan eklenen dış donanımlar da aracın aerodinamiğini bozacağı için yakıt tüketimini olumsuz etkileyebilir. Mesela kamyon ve kamyonetlere sonradan yaptırılan tente veya kasa gibi donanımların aracın yapısına uygun ve aerodinamik olması çok önemlidir. Aksi durumda bu donanımlar aracın hava ile sürtünmesini artıracağı için yakıt tüketimini önemli oranda artırabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat